• Dobrodošli na spletni strani PTUJSKE GORE.
  • Ptujska Gora je priljubljena točka za pohodnike in kolesarje, predvsem zaradi lepega razgleda na Dravsko polje in Haloze, od tod pa vodijo tudi nekatere pohodniške poti. S Ptujske Gore se ponuja čudovit razgled na vse strani: od Boča do Pohorja, preko Maribora do vrhov nad Gradcem v Avstriji, pa na bližnji Ptuj in Slovenske gorice ter proti jugu po strmih, valovitih Halozah čez hrvaško mejo.
  • Na krožišču pred vasjo je kip slepe deklice, ki spominja na eno od legend o nastanku romarske cerkve na Ptujski Gori. Ta legenda pravi, da so grofje na Vurberškem gradu imeli hčer edinko, ki pa je bila slepa. Nekega večera, v mraku, je ob molitvi v čast Mariji zavetnici slepa hči nenadoma spregledala in videla svetlobo v smeri ptujskogorskega hriba. Grofje so zato v zahvalo začeli graditi to cerkev.
  • Bazilika Marije Zavetnice je glavno romarsko središče v tem delu Slovenije. Postavljena je bila okoli leta 1410 v gotskem stilu. Znamenitost bazilike je relief Marije Zavetnice s plaščem, ki se nahaja na glavnem oltarju. Pod njenim plaščem je upodobljenih 82 oseb tedanjega časa, med njimi je tudi Bernard III., ustanovitelj svetišča, tedanje plemstvo in cerkveni dostojanstveniki.
  • V zgodovini je imela Ptujska Gora več imen: staro ljudsko ime je bilo Črna Gora, v nemščini se je imenovala Maria Neustift, v starih dokumentih se je pojavljalo latinsko ime Mons gratiarum (Gora milosti). Cerkev je bila zgrajena okoli leta 1410. Prva pisna omemba cerkve je iz leta 1442, v kateri je uporabljeno ime Neustift (Nova Štifta).
  • Na trgu Ptujske Gore se nahaja turistično-informativna pisarna, ki jo upravlja Turistično društvo Ptujska Gora. V prostorih pisarne sta odprti tudi trgovina s spominki ter galerija priznanega fotografa, domačina Stojana Kerblerja, katerega rojstna hiša stoji v neposredni bližini trga.
Bazilika Marije Zavetnice

Bazilika Marije Zavetnice

Je ena najlepših gotskih cerkva na Slovenskem, ki privablja številne romarje, turiste in naključne obiskovalce. Leta 2010 je bila proglašena za baziliko Marije Zavetnice.

Preberite več

Starotrška hiša

Starotrška hiša

Hiša je bila obnovljena pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine v letu 2012 in predana v upravljanje maja 2013. V njej je urejen muzej starih predmetov in pohištva izpred sto let in več. Urejena je črna kuhinja z odprtim kuriščem in krušno pečjo.

Preberite več

Turistična pisarna

Turistična pisarna

Na trgu Ptujske Gore je odprta turistično-informativna pisarna, ki jo vodi TD Ptujska Gora. V njej boste dobili informacije o turistični ponudbi v bližnji okolici, na voljo je tudi pestra izbira spominkov, ročno izdelanih izdelkov, razglednic, vodnikov,...

Preberite več

Vreme

279210737 10159692034787211 438973145303262777 n

Na Ptujski Gori že skoraj 300 let stoji hiška z zanimivo zunanjostjo, ki pritegne marsikateri pogled mimoidočih. Skozi njeno zgodovino je bilo v njej nastanjenih veliko različnih prebivalcev, od leta 2012 pa je bila prenovljena v muzej, ki z raznoliko opremo v notranjosti ponazarja življenje, kot so ga poznali v Halozah nekoč. Člani Turističnega društva Ptujska Gora smo se po letu 2019 ponovno odločili za dan odprtih vrat, saj je bil že prvič obisk izjemno dober, ljudje pa veseli, da so imeli možnost videti notranjost hiše.
Letos smo vrata starotrške hiše odprli v nedeljo, 24. 4. 2022, ko smo od 9. do 19. ure obiskovalcem predstavljali zgodovino starotrške hiše in notranjo opremo ter se družili ob domačih jedeh. Ker je bil dan odprtih vrat en teden po veliki noči, smo pripravili okusne velikonočne jedi, med njimi ni manjkalo kruhkov s šunko, jajci in hrenom, za sladokusce pa smo spekli potico in druge odlične dobrote. V hiši se je cel dan kurilo v krušni peči, tako so imeli obiskovalci možnost videti, kako so greli hiše v preteklosti, nam pa je bilo prijetno toplo. Nekatere predmete smo razstavili samo za namen dneva odprtih vrat, saj so nam jih posodile okoliške družine, tako je bilo zanimivo tudi obiskovalcem, ki so obiskali hišo že kdaj prej. Najbolj so uživali otroci, ki takšnih predmetov ne poznajo več in je takšen dan odlična priložnost, da se spoznajo s takratnim načinom življenja.
Namen dneva odprtih vrat je, da v starotrško hišo vnesemo nekaj življenja, saj ne želimo, da je samo muzej, v katerem se hranijo starine. Želimo si, da hiška zaživi med prebivalci, da je pogosto obiskana in postane mesto druženja. Po teh težkih koronskih časih smo vsi nekako pogrešali druženje, pogovore in smejanje, ki ga na dnevu odprtih vrat ni manjkalo. Turistično društvo se bo še naprej trudilo, da bo prirejalo v starotrški hiši številne dogodke, saj si želimo, da bi čim več ljudi, tako domačinov, kot tudi obiskovalcev od drugod, videlo notranjost hiše in spoznalo življenje nekoč.
Na koncu lahko rečemo le, da je dan odprtih vrat uspel in smo uresničili njegov namen. Seveda pa ne moremo mimo zahvale vsem, ki so nam pomagali pri organizaciji. Zahvaljujemo se Društvu žena Tisa, še posebej družini Rodošek, ki nam vedno priskoči na pomoč. Posebna zahvala gre tudi fotografu Stanku Kozelu, ki nam je pomagal ovekovečiti ta lep dan, ter vsem, ki so nam pomagali pripraviti številne domače dobrote ali kakorkoli drugače prispevali, da nam je uspelo pripraviti dan odprtih vrat. Najlepše pa se zahvaljujemo vsem obiskovalcem in jih z veseljem pričakujemo tudi na vseh naših prihodnjih dogodkih.

Minuli dogodki